najlepsze książki psychologiczne

PSYCHOLOGICZNA APTECZKA – książki psychologiczne, które warto mieć w domu

Czy jedna książka może zmienić Twoje życie?

W to nie wierzę.

Ale wierzę, że może podpalić lont, otworzyć szerzej oczy, stać się początkiem nowej drogi. Może być bodźcem, którego szukałeś od dawna, nawet o tym nie wiedząc. Może być brakującym puzzlem w Twojej układance, dzięki któremu nagle zobaczysz cały obraz jakiejś sprawy, relacji, jakiegoś aspektu swojej osobowości. To może być zupełnie przypadkowy tytuł. Na przykład jakiś stary kryminał, w którym przeczytasz jedno mocne zdanie, które zasieje Ci w głowie właściwe ziarno we właściwym momencie. Ale może to być też psychologiczny poradnik, który po latach będzie cały w zakładkach, podkreśleniach, do którego będziesz wracał w chwilach wątpliwości jak do starego przyjaciela. I właśnie książki z tej drugiej kategorii chcę Wam dzisiaj przedstawić.

Gdybym miała skomponować psychologiczną apteczkę, przystępny dla nie-psychologa zestaw, który powinien znaleźć się w każdym domu, w jego skład weszłyby…


Psychologia miłości, Bogdan Wojciszke

Ilu z nas wciąż żyje wizją miłości romantycznej, jak z filmów i bajek Disneya, i żyli długo i szczęśliwie, bez wysiłku? Chociaż właściwie teraz nie króluje już Disney, a miłość rodem z Instagrama – szybko, pięknie, idealnie, intensywnie. Na kolorowych obrazkach nikt nie pokazuje pracy nad sobą, kolejnych etapów miłości i tego, że czasem zamiast ognia namiętności jest mały, ale stabilny płomyk. Który okazuje się wystarczający, jeśli podejść do tego dojrzale… albo strategicznie. Książka prof. Wojciszke, najbardziej znanego polskiego badacza miłości, rozbiera to uczucie do jego mniej sentymentalnych podstaw. Pokazuje jak przebiegają jego fazy i kiedy najłatwiej się wykoleić, jeśli nie będzie się uważać. Odkrywa różnice w podejściu kobiet i mężczyzn, tłumaczy wiele zachowań.

Czytanie tej pozycji może zrodzić bunt u tych, którzy ciągle wierzą w ja+ty=WNM, ale może też stać się zachętą do pracy nad swoim rozumieniem miłości i podejściem do związków.

Człowiek w poszukiwaniu sensu, Viktor Frankl

Przeczytałam z polecenia i dziś polecam Wam. To książka uważana za jedną z najbardziej poruszających i wpływowych w dziedzinie psychologii. Autor był więźniem obozów koncentracyjnych i jego przeżycia z tamtego okresu stały się zalążkiem do poszukiwania powodów, dla których żyjemy. Powodów, dla których jesteśmy w stanie przejść przez najgorsze piekło i zachować nadzieję. Tak powstała logoterapia – kierunek psychoterapeutyczny, który umożliwia klientowi odkrycie roli jaką pełni w świecie, w którym żyje i przebrnięcie przez trudny okres.

Sięgnij po tę książkę sam lub podsuń komuś w kryzysie, czującemu pustkę, nie radzącemu sobie z problemami lub doznaną stratą.


Toksyczni rodzice, Suzan Forward

Książka obowiązkowa dla wszystkich, którzy wychowali się w rodzinach niekoniecznie patologicznych, ale takich, gdzie zabrakło miłości, uwagi, prawidłowej komunikacji, miejsca na emocje. Obnaża długofalowe skutki dorastania w takim środowisku, którym ciągle zaprzecza społeczeństwo (nakazujące chrześcijański, bezwarunkowy szacunek dla rodziców) i którym równie często zaprzeczają same dorosłe dzieci. Nawet mimo tego, że mocno błądzą i znajdują zastępcze, opłakane w skutkach sposoby na uzyskanie tego, czego nie dostali w domu.

To książka dla Ciebie, jeśli powtarzasz „to że rodzice mnie bili wyszło mi tylko na dobre”, ale w Twoim życiu uczuciowym czy relacjach z innymi nie dzieje się najlepiej. I dla Ciebie, jeśli planujesz zostać rodzicem albo już nim jesteś – bo książkę Susan Forward (tę i inne) można czytać ją również jako odwrócony poradnik wychowania.


W co grają ludzie, Eric Berne

Żeby lepiej zrozumieć swoje otoczenie, znajomych, przyjaciół, współpracowników, rodzinę – warto wiedzieć, jakie toczą się między nimi gry. Prawie każdy z nas wchodzi w jakieś nie do końca zdrowe role społeczne, najczęściej nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Uświadomienie sobie tego, w co daliśmy się wplątać może prowadzić do zmian i uleczenia relacji z innym. W prosty, przystępny i bardzo… hm, oświecający sposób przedstawia, skąd bierze się większość naszych nieporozumień.
Gwarantuję, że czytając przeżyjesz wiele momentów ‚aha! więc to dlatego!’.

 Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Dale Carnegie

To nie jest klasyczna psychologiczna pozycja, ale autor miał nieprzeciętne zrozumienie dla procesów, które rządzą relacjami międzyludzkimi. W przystępny, pełen ciekawych i poruszających anegdot sposób tłumaczy, jak zyskać przychylność i sympatię ludzi. I do czego może Ci się ona przydać, jeśli nadal uważasz, że wolisz się izolować. Ale bez obaw, nie proponuje tam żadnych manipulacyjnych gierek – naczelną zasadą, którą starał się zaszczepić czytelnikowi jest: zmień swoje zachowanie wobec innych, żeby oni zmienili je wobec Ciebie. Porady Carnegie’go mogą wydawać się zbiorem oczywistości, ale przywołane przez niego przykłady pokazują, że wcale nie tak łatwo wdrożyć je w życie. Za to kiedy już się zdecydujemy… możemy śmiało oczekiwać cudów.

Efekt uboczny lektury: ta książka może pozbawić Cię wielu komfortowych złudzeń i wymówek!


 

Każda z tych  książek jest łatwo dostępna w polskich księgarniach, a żeby nie wydawać na nie fortuny, możesz sprawdzić, gdzie obecnie są promocje na stronie AleRabat.com, dzięki której powstał ten wpis. W dziale książki, filmy, gry i muzyka znajdziesz spory wybór księgarni online.

PS
To jeszcze nie koniec – potraktuj to jaką pierwszą część posta, bo za jakiś czas pojawią się kolejne polecane książki i poradniki. A teraz pytanie do Ciebie – czy jest jakaś książka psychologiczna, która odmieniła Twoje życie (choćby w jednym aspekcie)?

Te wpisy również mogą Cię zainteresować
 • Także uważam, że jedna książka nie zdziała cuda. Kilka też nie, ale tak jak piszesz, zapali już lont. Reszta to już nasza własna praca nad danymi aspektami. Bardzo wiele rzeczy uświadomiła mi kiedyś książka autora, o którym piszesz, tj. Dale Carnegie, jednak to było „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”. Warta uwagi.

  • To też bardzo wartościowy tytuł, zresztą, od Carnegiego wszystko można brać w ciemno. Jeśli nie zmienią naszego podejścia, to chociaż zapiszą w głowie garść anegdot przydatnych do zabłyśnięcia kiedyś w rozmowie ;)

   • Na to akurat mam za słabą pamięć, ale myślę, że akurat on zawsze choć w małym stopniu to podejście zmieni :)

 • Smolarek Agata

  21 godzin. nic więcej nie powiem :)

 • „Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia” o psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

 • Carnegie podziwiany i wyśmiewany a mnie się podobał. Z poważniejszej literatury lubię tą „6 filarów poczucia własnej wartości” Nathaniel Branden. Nazwisko autora często przewijało się u innych pisarzy, byłem ciekawy o czym tak pisał, że powołują się na niego. Teraz już wiem.

  • Może był wyśmiewany na tej zasadzie, że ‚jak coś tak popularnego może dawać coś wartościowego’?
   A tu psikus, bo nagle okazuje się, że tłumy się nie myliły.

   Dzięki za polecenie Brandena, dopisuję do swojej osobistej listy :)

  • Dzięki za polecenie Brandena, dopisuję do swojej osobistej listy :)

 • Nie znałam żadnej z nich, a czasem warto przeczytać coś takiego :)

 • Od siebie dodam: Obudź w sobie olbrzyma i Kobiety, które kochają za bardzo! :)

  • Nie znałam tej pierwszej, ale widzę że autorem jest Tony Robbins. Ostatnio odkryłam go na youtubie i jego wystąpienia i spotkania z ludźmi robią ogromne wrażenie.

   • Asia, Jezu, nie, prosze. To jest ta sama półka co ‚jesteś zwycięzcą’ tylko z wybielonymi zębami i dobrą choreografią…

    • Mówisz o książce, czy o nim w ogóle?
     Książki nie czytałam, oglądałam filmy z jego różnych wystąpień i tym mnie kupił. W tych które widziałam, nie było za wiele z klimatów jesteś zwycięzcą, za to dużo zrozumienia dla dynamik rodzinnych i związkowych.

     • Możliwe, że ma coś wartościowego. Niemniej korzystając warto pamiętać, że to jest absolutny top of the top jeśli chodzi o marketing i sprzedaż. Niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

      Mam za sobą lekturę Money: Master the Game. Uwiódł mnie Marketing i cóż… ksiązka zdecydowanie nie dostarcza.

 • Ada

  Nie wiem, czy można już mówić w moim przypadku o odmienionym życiu, ale książki, które wymienię zmieniły i nadal zmieniają moje myślenie, a przede wszystkim sprawiły, że poczułam się (uwaga, będzie patetycznie) zrozumiana: „Oblicza lęku” Fritza Riemanna – czasami trąci myszką, ale większość tego, co autor pisze trafia w sedno. „Poznaj siebie, poradnik według Antoniego Kępińskiego”, czyli zbiór fragmentów z jego książek. Obie pełne mądrości i zrozumienia dla osób z problemami psychicznymi. To takie książki, które jednocześnie dają do myślenia i dodają otuchy.

 • Monika

  Trzy z nich przecytalam ,i oczywiscie polecam . Musze jeszcze raz powrocic do „tosycznych rodzicow ” poniewaz jest to wazna ksiazka . Jest jedna ksiazka dzieki ktorej umialam poparzyc na swoja seksualnosc troche inaczej , to „Mating in captivity ” Esther Perel .

  • Unlocking erotic intelligence… brzmi ciekawie :)

  • Przeczytałam opis tej książki Perel i zapowiada się ciekawie.
   Tak mi coś świtało, że to całe równouprawnienie i dążenie do pełnej szczerości w związkach może zbierać swoje żniwo właśnie w sypialniach… :)

 • Pati

  Być może jestem psychofanką, ale przed chwilą zamówiłam wszystkie polecone przez Ciebie książki :D Właśnie ostatnio poszukuję jakiegoś sensu w moim życiu i mam kryzys związany z ludźmi, więc wydaje mi się, że zawsze warto poczytać, co mądrego mają na ten temat do powiedzenia autorzy książek. Może akurat coś mi pomoże w tej mojej sytuacji, a nawet jeśli nie, to zawsze warto te książki przeczytać, zwłaszcza że polecasz je Ty, która się znasz na psychologii :)
  A tak btw. w akapicie o „Jak zyskać przyjaciół…” powinno być „rządzą” przez rz (tak mi się rzuciło w oczy). I jeszcze jedno – tytuł chyba jest „Jak zdobyć przyjaciół…”, bo pod takim tę książkę znalazłam. Ale nie gniewaj się o te moje uwagi :)

  • Wow, ale mi miło :) Mam nadzieję, że Cię nie zawiodą.

   I nie gniewam się za korektę, jestem wdzięczna, a z tytułem oczywiście masz rację :)

 • Obczaj Brene Brown, nie wiem czy jest po polsku. Świetne ksiązki o empatii, poczuciu winy i nie-byciu wystarczająco dobrym.

  Ach no i Alain de Botton: mozna zacząć od Status Anxiety :-)

  • Widzę, że ten de Botton to strasznie płodny autor :)
   A od Brown już mi się spodobał tytuł Power of Vulnerability.
   Dzięki za polecenia!

 • Ja właśnie czytam „Toksyczni rodzice” ;)

 • „Siła nawyku” bezcenna ;)

  • Zadziałała?

   • Nie wiem ma działać książka, a na ile ja. Książka pokazuje tylko pewne rzeczy i drogę. Tak czy inaczej jest super i… prawda jest taka, że życiem rządzą nawyki.

 • Angelika Polak

  ”Jak przestać się martwić i zacząć żyć” Dale’a Carnegie’a oraz ”Potęga podświadomości” Joseph Murphy. Przeczytanie tych książek to był takie punkty zwrotne w moim życiu :)

 • Mam jedną książkę,którą warto tu wymienić od siebie. Może niekoniecznie odmieniła moje życie,ale na pewno pokazała coś z innej perspektywy.
  Robert Rutkowski – „Oswoić Narkomana”.

 • U mnie duży wpływ miała książka „Nie bój sie bać”

 • Nazwa

  „Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzaty Halber. jak nic dotknęła :)

 • Kristin Neff „Self-Compassion” (!!!), Susan Cain „Quiet”, Martin Seligman „Authentic Happiness”, książki Brené Brown i wiele innych… Przepraszam, wiem, że niektóre z tych książek są przetłumaczone na język polski, ale nie sprawdzałam które.

 • Wprowadzenia do psychologii, Mietzel – to tak akademicko ;) no i Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka :)

 • Karolina

  Określenie „zmieniła życie” to może za dużo w przypadku tych książek, ale na pewno mną potrząsnęły. Wśród nich na pewno będzie „Lęk przed bliskością” Janet G. Woititz, „Małżeństwo: krucha więź” Augusta Y. Napiera (prawdziwa rewelacja) i „Alkoholizm, i grzech, i choroba, i…” Wiktora Osiatyńskiego (wiem oczywiście, że Osiatyński napisał kilka książek na ten temat, ale to pierwsza, na którą trafiłam i dlatego to właśnie ją wymieniam). Duży wpływ miał na mnie „Nasz wewnętrzny bohater” Carol S. Pearson, o etapach rozwoju osobowości – trochę pop-psychologia, ale jeśli chodzi o przystępną, obrazową teorię tego, przez jakie fazy stosunku do rzeczywistości cyklicznie przechodzimy, to na początek polecam.

 • Jak zdobyć przyjaciół i zjednywać sobie ludzi, powinno być lekturą obowiązkową! Mimo, że tytuł na pierwszy rzut wydał mi się co najmniej niefortunnym zabiegiem, przywołującym tematy związane z manipulacją, jest to jedna z cenniejszych książek, która przeczytana kilka razy może poprawić nasze kontakty z innymi!

  • No nie? Brzmi jak kolejny z tych bestsellerowych amerykańskich poradników o krzykliwej okładce i pustym wnętrzu, a tu w środku takie zaskoczenie :)

 • Agata Mróz

  Zdecydowanie „Człowiek w poszukiwaniu sensu” jest moją ukochaną książką, która pozwoliła mi spojrzeć z innej perspektywy. Drugą taką pozycją jest „Człowiek o 24 twarzach” – napisana w sposób pozwalający choć w małym stopniu poznać życie osób z rozszczepieniem osobowości.

  • Ta druga brzmi ciekawie, bo ogólne pojęcie o rozszczepieniu osobowości wynosimy zazwyczaj z filmów, gdzie jest to ukazane w sposób bardzo przejaskrawiony.

 • Mnie swego czasu bardzo pomogła książka „Pokocha siebie”Wayne. W Dryer’a czy „Listy do Klaudii” Jorge’a Bucay’a. Z kolei np. niezbyt podobała mi się „Inteligencja Emocjonalna” Golemana. W sumie obiłam się o wiele książek psychologicznych (jakiś czas temu czytałam tylko takie), jednak w tej chwili nie pamiętam aż tak przełomowych tytułów. Zdecydowanie bardziej trafiają do mnie książki takie jak „Moc podświadomości”, „Uzdrawiająca moc umysłu”, książki Joe Vitale (choć też nie w całości, trochę za dużo historyjek) itd. Choć wiem, że jest to specyficzna część literatury… :)

 • Nevermind-man

  Zdecydowanie jest to „Inteligencja Emocjonalna” Golemanna.

- BLOG I AUTOR -

Psychologia, świadomy lifestyle, a na dokładkę podróże... To znajdziesz na moim blogu. Chcesz zrozumieć siebie lepiej, odnaleźć się wśród ludzi - nie mogłeś lepiej trafić! A ja mam na imię Joanna - jeśli chcesz poznać mnie lepiej, kliknij tutaj.

- TU JESTEM -

           

- ARCHIWUM -